UPW2C2R2MED1TD
Nichicon
Product No:
UPW2C2R2MED1TD
Description:
CAP ALUM 2.2UF 20% 160V RADIAL
Series UPW
Package Cut Tape (CT)
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 2.2 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
Package / Case Radial, Can
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 160 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 25 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 40 mA @ 10 kHz