UPW2C3R3MPD1TA
Nichicon
Product No:
UPW2C3R3MPD1TA
Description:
CAP ALUM 3.3UF 20% 160V RADIAL
Series UPW
Package Tape & Box (TB)
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 3.3 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.138" (3.50mm)
Package / Case Radial, Can
Product Status Not For New Designs
Voltage - Rated 160 V
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max) 0.512" (13.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 36 mA @ 120 Hz