UPW2E330MHD
Nichicon
Product No:
UPW2E330MHD
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP ALUM 33UF 20% 250V RADIAL
User Guide
Mfr Nichicon
Series UPW
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 33 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Product Status Last Time Buy
Voltage - Rated 250 V
Lifetime @ Temp. 7000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max) 0.984" (25.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 190 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 304 mA @ 10 kHz