UPW2E470MHD
Nichicon
Product No:
UPW2E470MHD
Description:
CAP ALUM 47UF 20% 250V RADIAL
Series UPW
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 47 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Package / Case Radial, Can
Product Status Last Time Buy
Voltage - Rated 250 V
Lifetime @ Temp. 8000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max) 0.984" (25.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 230 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 368 mA @ 10 kHz