UPW2E471MRH
Nichicon
Product No:
UPW2E471MRH
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 250V RADIAL
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 470 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.492" (12.50mm)
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 250 V
Lifetime @ Temp. 8000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max) 1.969" (50.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 1.35 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.5525 A @ 10 kHz