UPW2F010MPD
Nichicon
Product No:
UPW2F010MPD
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP ALUM 1UF 20% 315V RADIAL
User Guide
Mfr Nichicon
Series UPW
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 1 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.138" (3.50mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Product Status Last Time Buy
Voltage - Rated 315 V
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max) 0.453" (11.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 16 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 25.6 mA @ 10 kHz