
Nichicon
Product No:
UPW2F100MPD
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 10UF 20% 315V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.8075
0.8075
10
0.59185
5.9185
50
0.47329
23.6645
100
0.405745
40.5745
500
0.321176
160.588
1000
0.270474
270.474
2500
0.253564
633.91
5000
0.236664
1183.32
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | UPW |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 10 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Last Time Buy |
| Voltage - Rated | 315 V |
| Lifetime @ Temp. | 5000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.394" Dia (10.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.787" (20.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 72 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 115.2 mA @ 10 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |