UPW2F100MPD
Nichicon
Product No:
UPW2F100MPD
Description:
CAP ALUM 10UF 20% 315V RADIAL
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 1388
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Series UPW
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 10 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Package / Case Radial, Can
Product Status Last Time Buy
Voltage - Rated 315 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max) 0.787" (20.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 72 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 115.2 mA @ 10 kHz