
Nichicon
Product No:
UPW2V330MHD
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 33UF 20% 350V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.1755
2.1755
10
1.75655
17.5655
50
1.5333
76.665
100
1.34159
134.159
500
1.0222
511.1
1000
0.894416
894.416
2500
0.862476
2156.19
5000
0.830528
4152.64
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | UPW |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 33 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Last Time Buy |
| Voltage - Rated | 350 V |
| Lifetime @ Temp. | 8000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.630" Dia (16.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.240" (31.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 160 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 256 mA @ 10 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |