
Nichicon
Product No:
UPW2V4R7MPD
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 4.7UF 20% 350V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.798
0.798
10
0.60895
6.0895
50
0.50616
25.308
100
0.435765
43.5765
500
0.337402
168.701
1000
0.290538
290.538
2500
0.271795
679.4875
5000
0.257735
1288.675
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | UPW |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 4.7 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Last Time Buy |
| Voltage - Rated | 350 V |
| Lifetime @ Temp. | 5000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.394" Dia (10.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.787" (20.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 49 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 78.4 mA @ 10 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |