UPW2W3R3MHH
Nichicon
Product No:
UPW2W3R3MHH
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP ALUM 3.3UF 20% 450V RADIAL
User Guide
Mfr Nichicon
Series UPW
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 3.3 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 450 V
Lifetime @ Temp. 7000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max) 0.787" (20.00mm)
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 41 mA @ 120 Hz