UPW2W4R7MHH
Nichicon
Product No:
UPW2W4R7MHH
Description:
CAP ALUM 4.7UF 20% 450V RADIAL
Series UPW
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 4.7 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Package / Case Radial, Can
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 450 V
Lifetime @ Temp. 7000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max) 0.787" (20.00mm)
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 49 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 78.4 mA @ 10 kHz