
Nichicon
Product No:
UPX1A332MHD
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 3300UF 20% 10V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.0115
3.0115
10
2.43865
24.3865
50
2.12838
106.419
100
1.862285
186.2285
500
1.418863
709.4315
1000
1.241517
1241.517
2500
1.197171
2992.9275
5000
1.152834
5764.17
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | UPX |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 3300 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Not For New Designs |
| Voltage - Rated | 10 V |
| Lifetime @ Temp. | 20000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.709" Dia (18.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.457" (37.00mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.512 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 2.016 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |