
Nichicon
Product No:
UPX1A472MHD
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 4700UF 20% 10V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.4105
3.4105
10
2.75025
27.5025
50
2.3655
118.275
100
2.14548
214.548
500
1.595373
797.6865
1000
1.485354
1485.354
2500
1.430339
3575.8475
5000
1.402827
7014.135
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | UPX |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 4700 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Not For New Designs |
| Voltage - Rated | 10 V |
| Lifetime @ Temp. | 20000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.709" Dia (18.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.634" (41.50mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.638 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 2.184 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |