UPX1A472MHD
Nichicon
Product No:
UPX1A472MHD
Description:
CAP ALUM 4700UF 20% 10V RADIAL
Payment:
In Stock : 7
Series UPX
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 4700 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Polarization -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Product Status Not For New Designs
Voltage - Rated 10 V
Lifetime @ Temp. 20000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max) 1.634" (41.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 1.638 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.184 A @ 100 kHz