
Nichicon
Product No:
UPX1C221MPD
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 220UF 20% 16V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.9025
0.9025
10
0.6897
6.897
50
0.57285
28.6425
100
0.49324
49.324
500
0.381843
190.9215
1000
0.328814
328.814
2500
0.307591
768.9775
5000
0.291688
1458.44
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | UPX |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 220 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Last Time Buy |
| Voltage - Rated | 16 V |
| Lifetime @ Temp. | 20000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.394" Dia (10.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.689" (17.50mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 378 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 504 mA @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |