UPX1C221MPD
Nichicon
Product No:
UPX1C221MPD
Description:
CAP ALUM 220UF 20% 16V RADIAL
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 491
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Series UPX
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 220 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Product Status Last Time Buy
Voltage - Rated 16 V
Lifetime @ Temp. 20000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max) 0.689" (17.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 378 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 504 mA @ 100 kHz