UPX1C222MHD
Nichicon
Product No:
UPX1C222MHD
Description:
CAP ALUM 2200UF 20% 16V RADIAL
Series UPX
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 2200 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Polarization -
Product Status Last Time Buy
Voltage - Rated 16 V
Lifetime @ Temp. 20000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max) 1.457" (37.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 1.512 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.016 A @ 100 kHz