UPX1C471MHD1TO
Nichicon
Product No:
UPX1C471MHD1TO
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 16V RADIAL
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 5374
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Series UPX
Package Cut Tape (CT)
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 470 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Product Status Last Time Buy
Voltage - Rated 16 V
Lifetime @ Temp. 20000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max) 0.846" (21.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 756 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.008 A @ 100 kHz