
Nichicon
Product No:
UPX1E101MPD
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 100UF 20% 25V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.8265
0.8265
10
0.62605
6.2605
50
0.52022
26.011
100
0.44802
44.802
500
0.346864
173.432
1000
0.29868
298.68
2500
0.279414
698.535
5000
0.264955
1324.775
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | UPX |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 100 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Last Time Buy |
| Voltage - Rated | 25 V |
| Lifetime @ Temp. | 20000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.394" Dia (10.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.551" (14.00mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 315 mA @ 120 Hz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |