
Nichicon
Product No:
UPX1E102MHD
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 25V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.147
2.147
10
1.73565
17.3565
50
1.51449
75.7245
100
1.325155
132.5155
500
1.00966
504.83
1000
0.883462
883.462
2500
0.851903
2129.7575
5000
0.820354
4101.77
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | UPX |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 1000 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Last Time Buy |
| Voltage - Rated | 25 V |
| Lifetime @ Temp. | 20000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.630" Dia (16.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.299" (33.00mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.26 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.68 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |