UPX1E221MHD
Nichicon
Product No:
UPX1E221MHD
Description:
CAP ALUM 220UF 20% 25V RADIAL
Payment:
In Stock : 999
Series UPX
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 220 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Package / Case Radial, Can
Product Status Last Time Buy
Voltage - Rated 25 V
Lifetime @ Temp. 20000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max) 0.846" (21.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 630 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 840 mA @ 100 kHz