
Nichicon
Product No:
UPX1E221MHD
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 220UF 20% 25V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.0165
1.0165
10
0.80465
8.0465
50
0.69711
34.8555
100
0.603345
60.3345
500
0.455848
227.924
1000
0.40222
402.22
2500
0.375402
938.505
5000
0.361998
1809.99
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | UPX |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 220 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Last Time Buy |
| Voltage - Rated | 25 V |
| Lifetime @ Temp. | 20000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.492" Dia (12.50mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.846" (21.50mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 630 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 840 mA @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |