UPX1E331MHD1TO
Nichicon
Product No:
UPX1E331MHD1TO
Description:
CAP ALUM 330UF 20% 25V RADIAL
Payment:
In Stock : 482
Series UPX
Package Cut Tape (CT)
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 330 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Package / Case Radial, Can
Product Status Last Time Buy
Voltage - Rated 25 V
Lifetime @ Temp. 20000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max) 1.043" (26.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 756 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.008 A @ 100 kHz