UPX1V101MPD
Nichicon
Product No:
UPX1V101MPD
Description:
CAP ALUM 100UF 20% 35V RADIAL
Payment:
In Stock : 1131
Series UPX
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 100 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Polarization Polar
Product Status Last Time Buy
Voltage - Rated 35 V
Lifetime @ Temp. 20000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max) 0.846" (21.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 504 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 672 mA @ 100 kHz