
Nichicon
Product No:
UPX1V101MPD
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 100UF 20% 35V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.95
0.95
10
0.71915
7.1915
50
0.59755
29.8775
100
0.514615
51.4615
500
0.398392
199.196
1000
0.343064
343.064
2500
0.320929
802.3225
5000
0.304332
1521.66
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | UPX |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 100 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Last Time Buy |
| Voltage - Rated | 35 V |
| Lifetime @ Temp. | 20000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.394" Dia (10.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.846" (21.50mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 504 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 672 mA @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |