UPX1V102MHD
Nichicon
Product No:
UPX1V102MHD
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 35V RADIAL
Payment:
In Stock : 183
Series UPX
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 1000 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Polarization -
Product Status Last Time Buy
Voltage - Rated 35 V
Lifetime @ Temp. 20000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max) 1.634" (41.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 1.638 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.184 A @ 100 kHz