
Nichicon
Product No:
UPX1V220MPD
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 22UF 20% 35V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.627
0.627
10
0.4655
4.655
50
0.37221
18.6105
100
0.319105
31.9105
500
0.252624
126.312
1000
0.212734
212.734
2500
0.199443
498.6075
5000
0.186143
930.715
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | UPX |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 22 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Last Time Buy |
| Voltage - Rated | 35 V |
| Lifetime @ Temp. | 20000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.394" Dia (10.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.551" (14.00mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 252 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 336 mA @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |