UPX1V331MHD1TN
Nichicon
Product No:
UPX1V331MHD1TN
Description:
CAP ALUM 330UF 20% 35V RADIAL
Payment:
In Stock : 245
Series UPX
Package Cut Tape (CT)
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 330 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Polarization Polar
Product Status Last Time Buy
Voltage - Rated 35 V
Lifetime @ Temp. 20000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max) 1.043" (26.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 1.008 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.344 A @ 100 kHz