UPX1V471MHD
Nichicon
Product No:
UPX1V471MHD
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 35V RADIAL
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 256
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Nichicon
Series UPX
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 470 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Polarization -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 35 V
Lifetime @ Temp. 20000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max) 1.299" (33.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 1.26 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.68 A @ 100 kHz