UPZ2D151MHD
Nichicon
Product No:
UPZ2D151MHD
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP ALUM 150UF 20% 200V RADIAL
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 119
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Nichicon
Series UPZ
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 150 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Polarization -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Product Status Active
Voltage - Rated 200 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max) 1.319" (33.50mm)
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 620 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 868 mA @ 10 kHz