UPZ2D471MHD
Nichicon
Product No:
UPZ2D471MHD
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 200V RADIAL
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 470 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Polarization -
Product Status Active
Voltage - Rated 200 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max) 1.654" (42.00mm)
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 1.27 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.778 A @ 10 kHz