
Nichicon
Product No:
UPZ2G680MHD
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 68UF 20% 400V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.6695
2.6695
10
2.16125
21.6125
50
1.88632
94.316
100
1.65053
165.053
500
1.257534
628.767
1000
1.100338
1100.338
2500
1.061046
2652.615
5000
1.021744
5108.72
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | UPZ |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 68 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 400 V |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.492" Dia (12.50mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.654" (42.00mm) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 480 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 720 mA @ 10 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |