UPZ2G820MNY9
Nichicon
Product No:
UPZ2G820MNY9
Description:
CAP ALUM 82UF 20% 400V RADIAL
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 82 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Polarization Polar
Product Status Active
Voltage - Rated 400 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max) 1.654" (42.00mm)
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 660 mA @ 120 Hz