
Nichicon
Product No:
UPZ2W101MHD
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 100UF 20% 450V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.8855
3.8855
10
3.49505
34.9505
50
3.02879
151.4395
100
2.64043
264.043
500
2.174493
1087.2465
1000
2.019178
2019.178
2500
1.980351
4950.8775
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | UPZ |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 100 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 450 V |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.709" Dia (18.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.476" (37.50mm) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 650 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 975 mA @ 10 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |