
Nichicon
Product No:
UPZ2W180MPD
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 18UF 20% 450V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.463
1.463
10
1.15235
11.5235
50
0.99845
49.9225
100
0.86412
86.412
500
0.652859
326.4295
1000
0.576052
576.052
2500
0.537643
1344.1075
5000
0.518444
2592.22
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | UPZ |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 18 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 450 V |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.394" Dia (10.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.319" (33.50mm) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 180 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 270 mA @ 10 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |