
Nichicon
Product No:
UPZ2W330MHD
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 33UF 20% 450V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.0045
2.0045
10
1.6226
16.226
50
1.41588
70.794
100
1.23899
123.899
500
0.943958
471.979
1000
0.825968
825.968
2500
0.79647
1991.175
5000
0.766973
3834.865
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | UPZ |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 33 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 450 V |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.492" Dia (12.50mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.319" (33.50mm) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 280 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 420 mA @ 10 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |