UPZ2W330MHD
Nichicon
Product No:
UPZ2W330MHD
Description:
CAP ALUM 33UF 20% 450V RADIAL
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 600
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 33 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 450 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max) 1.319" (33.50mm)
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 280 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 420 mA @ 10 kHz