UPZ2W330MND9
Nichicon
Product No:
UPZ2W330MND9
Description:
CAP ALUM 33UF 20% 450V RADIAL
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 33 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Polarization Polar
Product Status Active
Voltage - Rated 450 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max) 1.654" (42.00mm)
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 360 mA @ 120 Hz