
Nichicon
Product No:
UPZ2W390MHD
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 39UF 20% 450V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.2895
2.2895
10
1.85155
18.5155
50
1.61557
80.7785
100
1.4136
141.36
500
1.076996
538.498
1000
0.942381
942.381
2500
0.908722
2271.805
5000
0.875064
4375.32
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | UPZ |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 39 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 450 V |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.492" Dia (12.50mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.476" (37.50mm) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 320 mA @ 120 Hz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |