
Nichicon
Product No:
UPZ2W470MHD
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 47UF 20% 450V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.774
2.774
10
2.24105
22.4105
50
1.95567
97.7835
100
1.71114
171.114
500
1.303723
651.8615
1000
1.14076
1140.76
2500
1.100014
2750.035
5000
1.059278
5296.39
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | UPZ |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 47 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 450 V |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.492" Dia (12.50mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.654" (42.00mm) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 380 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 570 mA @ 10 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |