
Nichicon
Product No:
UPZ2W560MHD
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 56UF 20% 450V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.325
3.325
10
2.68945
26.8945
50
2.34745
117.3725
100
2.053995
205.3995
500
1.564916
782.458
1000
1.369311
1369.311
2500
1.320405
3301.0125
5000
1.271499
6357.495
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | UPZ |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 56 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 450 V |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.630" Dia (16.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.319" (33.50mm) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 440 mA @ 120 Hz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |