UPZ2W820MHD
Nichicon
Product No:
UPZ2W820MHD
Description:
CAP ALUM 82UF 20% 450V RADIAL
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 82 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 450 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max) 1.654" (42.00mm)
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 550 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 825 mA @ 10 kHz