
Nichicon
Product No:
UPZ2W820MHD6
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 82UF 20% 450V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
4.6645
4.6645
10
3.762
37.62
50
3.23494
161.747
100
2.93398
293.398
500
2.181713
1090.8565
1000
2.031242
2031.242
2500
1.956012
4890.03
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | UPZ |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 82 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 450 V |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.709" Dia (18.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.319" (33.50mm) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 550 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 825 mA @ 10 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |