
Nichicon
Product No:
UPZW6101MHD6
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 100UF 20% 420V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
4.2655
4.2655
10
3.43995
34.3995
50
2.9583
147.915
100
2.683085
268.3085
500
1.995114
997.557
1000
1.857516
1857.516
2500
1.788717
4471.7925
5000
1.754318
8771.59
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | UPZ |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 100 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 420 V |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.709" Dia (18.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.319" (33.50mm) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 610 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 915 mA @ 10 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |