Home / Ceramic Capacitors / UQCFVA2R4BAT2A\500
UQCFVA2R4BAT2A\500
KYOCERA AVX
Product No:
UQCFVA2R4BAT2A\500
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Description:
CAP CER 2.4PF 250V 0805
User Guide
Mfr KYOCERA AVX
Series UQ
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features High Q, Low Loss
Tolerance ±0.1pF
Lead Style -
Capacitance 2.4 pF
Applications RF, Microwave, High Frequency
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Product Status Obsolete
Thickness (Max) 0.051" (1.30mm)
Voltage - Rated 250V
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.24mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C