Home / Ceramic Capacitors / UQCL2A3R0BAT2A\500
UQCL2A3R0BAT2A\500
KYOCERA AVX
Product No:
UQCL2A3R0BAT2A\500
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Description:
CAP CER 3PF 200V 0402
User Guide
Mfr KYOCERA AVX
Series UQ
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features High Q, Low Loss
Tolerance ±0.1pF
Lead Style -
Capacitance 3 pF
Applications RF, Microwave, High Frequency
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Product Status Obsolete
Thickness (Max) 0.024" (0.60mm)
Voltage - Rated 200V
Size / Dimension 0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C