Home / Ceramic Capacitors / UQCL2A6R8CAT2A\500
UQCL2A6R8CAT2A\500
KYOCERA AVX
Product No:
UQCL2A6R8CAT2A\500
Description:
CAP CER 6.8PF 200V 0402
Features High Q, Low Loss
Tolerance ±0.25pF
Lead Style -
Capacitance 6.8 pF
Product Status Obsolete
Thickness (Max) 0.024" (0.60mm)
Voltage - Rated 200V
Size / Dimension 0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C