Home / Ceramic Capacitors / UQCSVA1R1BAT2A\500
UQCSVA1R1BAT2A\500
KYOCERA AVX
Product No:
UQCSVA1R1BAT2A\500
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Description:
CAP CER 1.1PF 250V 0603
User Guide
Mfr KYOCERA AVX
Series UQ
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features High Q, Low Loss
Tolerance ±0.1pF
Lead Style -
Capacitance 1.1 pF
Applications RF, Microwave, High Frequency
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Product Status Obsolete
Thickness (Max) 0.035" (0.89mm)
Voltage - Rated 250V
Size / Dimension 0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C