URS0J102MPD
Nichicon
Product No:
URS0J102MPD
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 6.3V RADIAL
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 1000 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Package / Case Radial, Can
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 6.3 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max) 0.413" (10.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 510 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 586.5 mA @ 10 kHz