URS0J103MHD
Nichicon
Product No:
URS0J103MHD
Description:
CAP ALUM 10000UF 20% 6.3V RADIAL
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 10000 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Package / Case Radial, Can
Product Status Active
Voltage - Rated 6.3 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max) 0.846" (21.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 2.02 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.323 A @ 10 kHz