
Nichicon
Product No:
URS1A222MHD
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 2200UF 20% 10V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.817
0.817
10
0.60515
6.0515
50
0.48393
24.1965
100
0.41477
41.477
500
0.32832
164.16
1000
0.276488
276.488
2500
0.259208
648.02
5000
0.241927
1209.635
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | URS |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 2200 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 10 V |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 85°C |
| Size / Dimension | 0.492" Dia (12.50mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.650" (16.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 960 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.104 A @ 10 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |