URS1A331MPD
Nichicon
Product No:
URS1A331MPD
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP ALUM 330UF 20% 10V RADIAL
User Guide
Mfr Nichicon
Series URS
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 330 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.138" (3.50mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 10 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max) 0.413" (10.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 300 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 450 mA @ 10 kHz