URS1A470MDD
Nichicon
Product No:
URS1A470MDD
Description:
CAP ALUM 47UF 20% 10V RADIAL
Series URS
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 47 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.079" (2.00mm)
Package / Case Radial, Can
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 10 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max) 0.413" (10.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 90 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 180 mA @ 10 kHz