URS1A471MPD1TA
Nichicon
Product No:
URS1A471MPD1TA
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 10V RADIAL
Series URS
Package Tape & Box (TB)
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 470 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Package / Case Radial, Can
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 10 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max) 0.413" (10.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 360 mA @ 120 Hz