URS1C101MDD1TA
Nichicon
Product No:
URS1C101MDD1TA
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP ALUM 100UF 20% 16V RADIAL
User Guide
Mfr Nichicon
Series URS
Package Tape & Box (TB)
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 100 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 16 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max) 0.413" (10.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 160 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 240 mA @ 10 kHz